Wynaleźć siebie

Są przewodnicy turystyczni, którzy pędzą przez miasto wskazując na perły jego architektury, co kilka chwil mówią o czymś nowym i wspaniałym. Pod koniec podróży, spędzonej w ich towarzystwie, nie bardzo wiemy gdzie jesteśmy i marzymy tylko o powrocie do domu. I są tacy, którzy wybierają kilka miejsc godnych uwagi i poświęcają im sporo czasu. To sprawia, że chcemy wracać w miejsca, które nas zaintrygowały… Sarah-Jayne Blakemore należy do tej drugiej kategorii.


Pisze o zmianach jakie zachodzą w mózgach ludzi nastoletnich ukazując nieprawdopodobny, bogaty i fascynujący świat odkryć naukowych ostatnich 20 lat. W tekście wyczuwa się fascynację ale jednocześnie, jako naukowiec, Autorka jest ostrożna, wyznacza granice interpretacji i wskazuje pułapki w jakie łatwo można wpaść bez odpowiedniej wiedzy merytorycznej. Gorąco polecam książkę wszystkim, którzy chcą spojrzeć na świat nastolatka z neurobiologicznej perspektywy.

Jako uzupełnienie recenzji książki proponuję wykład Sarah-Jayne Blakemore. Dotyczy oczywiście nastoletnich mózgów i ich tajemnic. Autorka podkreśla, że wydajne i bezpieczne wykorzystanie osiągnięć neuronauk nie jest możliwe bez podstawowej wiedzy w zakresie budowy i działania ludzkiego układu nerwowego. Zgadzam się z jej twierdzeniem. Wykład można znaleźć tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *