Hipokampy a przewlekły stres. Neurobiologia zniszczeń.

O tym, że stres wpływa na procesy poznawcze wiemy od dawna. Zwłaszcza pamięć jest w reakcji stresowej znacznie ograniczona. Aktywność hipokampów, struktur, których działanie jest ściśle związane z jakością pamięci, spada wraz ze wzrostem natężenia reakcji stresowej. To dlatego uczniowie odpowiadając pod presją reprezentują często kompetencje znacznie poniżej tych, jakie powinny wynikać ze stopnia ich przygotowania.

Zespół profesora Seong-Woon Yu z Katedry Mózgu i Nauk Kognitywnych (Korea) odkrył, że silny i długotrwały stres ma wpływ na procesy zachodzące w hipokampie na poziomie komórkowym. 

Chroniczny stres jest wiązany z różnymi chorobami psychicznymi, takimi jak depresja i schizofrenia, które stały się bardzo poważnymi problemami społecznymi. Stres może nawet zwiększać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera. Jednak dokładne mechanizmy leżące u podstaw uszkodzeń funkcji mózgu nie są jeszcze dobrze znane. Zespół profesora Yu po raz pierwszy odkrył, że przewlekły stres powoduje autofagiczną śmierć komórek macierzystych hipokampa (NSC). Uniemożliwia więc wytwarzanie nowych komórek w tym obszarze mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *