Mądry Mózg. Unikalne cechy mózgów ludzi z doskonałą wiedzą ogólną.

 

Chociaż wiedza ogólna jest jedną z cech najbardziej docenianych, niewiele dotąd wiedziano o tym jak wyglądają mózgi ludzi, którzy ją posiadają i czy można na podstawie ich struktury  prognozować kompetencje w tym zakresie. Ostatnie badania prowadzone przez naukowców z Berlina wskazują, że wiedza ogólna koreluje z określonymi cechami strukturalnymi mózgów. Przy użyciu specjalnej formy rezonansu magnetycznego zwanej obrazowaniem tensora dyfuzji odkryto, że zarówno gęstość korowa (liczba neuronów przypadająca na jednostkę powierzchni kory) jak i jakość połączeń pomiędzy poszczególnymi obszarami są podstawowymi korelatami posiadania wiedzy ogólnej.

W przeszłości badania dotyczyły głównie inteligencji płynnej (mierzą je klasyczne testy, dotyczy ona sprawności przetwarzania i rozwiązywania problemów), zaniedbując jej równie ważny odpowiednik w postaci inteligencji skrystalizowanej (ten rodzaj inteligencji związany jest z doświadczeniem jednostki). Wiedza ogólna jest natomiast funkcją ich obu.

Wyniki badań naukowców z Berlina wskazują, że ogólny poziom wiedzy jednostki jest związany ze strukturalną złożonością sieci mózgowej, w stopniu znacząco wyższym niż skutki wywierane na przykład przez wiek lub płeć. Ponadto odkryli oni, że poziom inteligencji płynnej najlepiej przewidzieć u mężczyzn na podstawie objętości kory, u kobiet zaś na podstawie gęstości (złożoności sieci) połączeń. Sugeruje to, że mózgi mogą osiągać podobne wyniki wykorzystując odmienne strategie i opierając działanie o różne cechy struktury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *