Nigdy nie jest za późno żeby zacząć…

Powyższe zdanie jest zapewne poprawne w kontekście każdej aktywności, jednak siłowe ćwiczenia fizyczne w podeszłym wieku? Okazuje się jednak, że nawet jeśli dotąd nigdy nie ćwiczyłeś regularnie, a masz już 70 lat, nie jesteś na straconej pozycji.

Badania pokazują, że nawet ci, którzy są zupełnie nieprzyzwyczajeni do ćwiczeń, mogą skorzystać z ćwiczeń takich jak trening siłowy.

W badaniu opublikowanym w Frontiers in Physiology naukowcy z University of Birmingham’s School of Sport and Exercise Science, porównali zdolność budowy mięśni u dwóch grup starszych mężczyzn. Pierwszą grupę stanowili „mistrzowie sportu” – osoby w wieku 70 i 80 lat, które aktywnie uprawiały sport przez całe życie. W drugiej znaleźli się ludzie w podobnym wieku, którzy nigdy nie uprawiali regularnie jakiejkolwiek dyscypliny, a nawet regularnych ćwiczeń.

Naukowcy spodziewali się, że sportowcy będą mieli zwiększoną zdolność do budowania mięśni. W rzeczywistości wyniki wykazały, że obie grupy miały równą zdolność do budowania mięśni w odpowiedzi na ćwiczenia. Wygląda więc na to, że nawet na budowanie wymarzonej sylwetki nigdy nie jest za późno 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *