Cechuje nas różnorodność mechanizmów zapamiętywania i przechowywania informacji.

Pamięć jest zjawiskiem intrygującym badaczy od lat. Najnowsze badania potwierdzają, że zapamiętywanie jest procesem, w który zaangażowane są różne, często bardzo od siebie odległe, sieci neuronowe. Warunki w jakich zapamiętujemy mają wpływ na trwałość i precyzję działania pamięci. Zależności pomiędzy rożnymi czynnikami są jednak dalece bardziej złożone niż przypuszczaliśmy.

Badacze z Wydziału Psychologii Doświadczalnej, Wellcome Center for Integrative Neuroimaging (WIN) i Nuffield Department of Clinical Neurosciences odkryli, że zmiany w ścieżkach neuronalnych (neuroplastyczność) są różne w zależności od tego, jak dana osoba nauczyła się nowych umiejętności.

Miriam Klein-Flugge z Wydziału Psychologii Doświadczalnej, jedna z autorek badań tak podsumowuje wyniki prac zespołu:

„Nasze badania pokazują, że mamy w mózgu wiele sieci, które pomagają nam przechowywać zdobytą wiedzę lub skojarzenia, co oznacza, że ​​nawet uszkodzenie jednej części mózgu pozostawi alternatywne mechanizmy uczenia się.

Dowiedzieliśmy się również, że część tej wiedzy jest bardzo trwała, a mózg nie zapomina o niej nawet wtedy, gdy staje się ona nieistotna, podczas gdy wiedza uzyskana dzięki alternatywnym mechanizmom uczenia się jest bardziej elastyczna i może być łatwiej zmieniona na nową wiedzę”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *