Szkolenia z zakresu neurodydaktyki, memetyki i dydaktyki ewolucyjnej

    

DLA NAUCZYCIELI

DLA NAUCZYCIELI

Szkolenia Rad Pedagogicznych
Rodzaje pamięci i mechanizmy neurologiczne zapamiętywania. Autorytet memetyczny i rozproszona istota wychowania. Czy wreszcie, dlaczego uczniowie wolą pogodnych nauczycieli.

DLA RODZICÓW

DLA RODZICÓW

Etapy dojrzewania ośrodkowego układu nerwowego. Mózg w "przebudowie" i co z tego może wynikać dla nas - rodziców? Czyli po prostu dlaczego tak trudno jest nam zrozumieć nastolatka?

DLA BIZNESU

DLA BIZNESU

Pierwotny charakter grup ludzkich. Złożoność grupy a wielkość mózgu. Ilu znajomych potrzebuje człowiek? Dlaczego stan równowagi nie polega na dogadaniu się ze wszystkimi? Oswajanie "neuroróżnic" w praktyce.

Książki

dr Marek Kaczmarzyk

O mnie

Od ponad dziesięciu lat szkolę w zakresie biologicznych i memetycznych podstaw transferu składników kultury, w tym procesu edukacji. Staram się patrzeć na te zagadnienia z perspektywy najnowszych osiągnięć neurobiologii oraz biologii ewolucyjnej. Te dwie dyscypliny łączą się w ciekawy sposób z socjologią, psychologia i antropologią kulturową tworząc niespotykana dotąd przestrzeń dla opisu ludzkiej kondycji. Jedną z form tego opisu jest memetyczna wizja kultury jako autonomicznego systemu zdolnego do adaptacji i ewolucji.

Taka perspektywa pozwala spojrzeć na znane zjawiska w nowy sposób. Daje szanse na to żeby zobaczyć i zrozumieć więcej. Uważam, że znajomość podstaw funkcjonowania naszych społecznych mózgów pozwala na właściwe wyznaczanie celów i ułatwia ich osiąganie. Daje też właściwą perspektywą wobec granic naszych możliwości i potwierdzalności, bez której po prostu trudno dzisiaj żyć.

Interesuje mnie przyszłość w każdym możliwym wymiarze. Teoria edukacji jest dla mnie niepełna jeśli nie uwzględnia niewiadomej jaką niesie jutro a 20 lat pracy jako czynny zawodowo nauczyciel dało mi pewność, że w przyszłości przydają się nawet najbardziej szalone pomysły i nietuzinkowe rozwiązania. Kiedy trzeba trochę przyspieszyć, wkładam rolki i staram się wyprzedzić na nich najtrudniejsze sprawy. Ruch ułatwia myślenie. Uważam, że dobra książka, kawa i towarzystwo bez trudu mogą zastąpić dalekie podróże. W tym konkretnym miejscu zawsze więcej jest ciekawych rzeczy niż można ogarnąć a przemieszczanie się zanim to nastąpi to tylko strata czasu… W wolnych chwilach piszę książki, w których staram się popularyzować wiedzę niezbędną do przyjęcia proponowanego przeze mnie punktu widzenia. Czasem jednak ramy popularnonaukowych tekstów nie są w stanie pomieścić wszystkiego. Wtedy sięgam poza granice, po możliwości jakie daje powieść. To już jednak nieco inna historia…
przeszkolonych nauczycieli
przeszkolonych rodziców
odwiedzonych szkół
wyświetleń wykładów

Opinie

Jeżeli nie jesteś przekonany, czy prowadzone przeze mnie szkolenia są dla Ciebie i wniosą coś nowego do Twojej codziennej pracy, przeczytaj proszę opinie innych!
Jeżeli jeszcze Cię nie przekonałem, zajrzyj na mojego Facebooka - znajdziesz tam jeszcze więcej opinii!
Mnóstwo wiedzy i inspiracji, spora dawka poczucia humoru, filozoficzne dyskusje i pyszne domowe ciasto. Za to wszystko dziękuję Markowi Kaczmarzykowi.
Ewa

Ewa

z Sosnowca
W ten weekend miałam ogrooomną przyjemność słuchać Pana Marka Kaczmarzyka. Dzisiaj odtwarzam wiele informacji i dzielę się z moimi najbliższymi. Wiedza bezcenna.
Jola

Jola

z Gdyni
Cieszy mnie to, że są pedagodzy którym się chce. Chce się szkolić, chce się uczyć, chce się pracować dla dobra dzieci. Wielki szacunek dla Pana Doktora Marka Kaczmarzyka.
Katarzyna

Katarzyna

z Kielc
Serdecznie polecam wszystkim - zwłaszcza Nauczycielom - jeśli chcecie w końcu coś zmienić - to właśnie jest ten dobry moment. Zmiana poprzez świadomość.
Maryla

Maryla

z Dwernika
Ja nawet nie jestem zadowolona, ja jestem zachwycona! To wielka sztuka mówić o tak ważnych i trudnych sprawach w tak przystępny sposób.
Małgorzata

Małgorzata

z Wrocławia
Dziękujemy za przybycie i wykład - każda Pana wizyta jest dla nas szansą, aby świat stawał się bardziej przyjaznym miejscem. Dla młodych i tych trochę starszych.
FILOMATA

FILOMATA

Szkoły w Gliwicach

Skontaktuj się ze mną

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzonych przeze mnie szkoleń?
Organizujesz konferencję i chciałbyś mnie zaprosić? A może zainspirowany wykładem szukasz dodatkowych informacji?
Serdecznie zapraszam do kontaktu mailowego!

Blog

Różne zapiski neurodydaktyka. Warte przeczytania, inspirujące książki, ciekawe wykłady i konferencje które warto odwiedzić.
A od czasu do czasu autorski punkt widzenia na sprawy związane z edukacją.

Hipokampy a przewlekły stres. Neurobiologia zniszczeń.

O tym, że stres wpływa na procesy poznawcze wiemy od dawna. Zwłaszcza pamięć jest w reakcji stresowej znacznie ograniczona. Aktywność hipokampów, struktur, których działanie jest ściśle związane z jakością pamięci, spada wraz ze wzrostem natężenia reakcji stresowej. To dlatego uczniowie odpowiadając pod presją reprezentują często kompetencje znacznie poniżej tych, jakie powinny wynikać ze stopnia ich […]

Mądry Mózg. Unikalne cechy mózgów ludzi z doskonałą wiedzą ogólną.

  Chociaż wiedza ogólna jest jedną z cech najbardziej docenianych, niewiele dotąd wiedziano o tym jak wyglądają mózgi ludzi, którzy ją posiadają i czy można na podstawie ich struktury  prognozować kompetencje w tym zakresie. Ostatnie badania prowadzone przez naukowców z Berlina wskazują, że wiedza ogólna koreluje z określonymi cechami strukturalnymi mózgów. Przy użyciu specjalnej formy rezonansu […]

Stres jest stanem funkcjonalnym mózgu. Kim (nie) jesteśmy w silnym stresie?

Ze stresem jest jak z bólem, nikt go nie chce, ale nie można bez niego żyć. Ból informuje o zakłóceniu homeostazy organizmu, pojawia się w chwili zagrożenia. Podobnie jak w przypadku bólu, stres jest w konieczny sposób związany z naszą egzystencją. Z fizjologicznej perspektywy, stres przestawia nasz metabolizm w tryb alarmowy. Mniej ważne staje się […]

Pamiętaj żeby spać. Sen usprawnia działanie neuronów hipokampa.

Uważa się, że sen powoduje kalibrację siły synaptycznej po dniu nauki, co pozwala na sprawną naukę następnego dnia. Chiara Cirelli i koledzy z University of Wisconsin-Madison badali, jak synapsy w hipokampie zmieniają się u myszy śpiących normalnie i pozbawionych snu. Okazuje się, że sen jest niezbędny w procesie wzmacniania synaps i wytwarzania nowych połączeń w […]